Neler Yaparız

    2002 yılında, Özcan YILDIZLI tarafından Ankara’da kurulan İsad Mimarlık,  yaklaşık 18 senedir kentsel ve mimari tasarımlar yapıyor. Bu süreç içerisinde farklı proje dallarında çalışmalarını yürütmüş olan İsad Mimarlık; İdari ve kurumsal yapılar, ulaşım yapıları, sağlık yapıları, kongre ve kültür yapıları, spor yapıları, yeşil binalar, sosyo-kültürel yapılar, askeri yapılar, konaklama ve yurt yapıları, iç mimari ve dekorasyon projeleri ve alanında tecrübeli kadrosuyla sektörün öncü firmaları arasında yer almaktadır. Kalkınmanın ana yapıtaşlarından biri olan inşaat sektöründe kendine bu rolü üstlenen İsad Mimarlık yapmış olduğu ilk projeden bugüne kadar her zaman kaliteyi ve hizmet anlayışını zorlayan bir kuruluş olmuştur.
    Proje süreci başında işin yapılma gerekçesinin ve ihtiyaç programının işverenle birlikte yorumlanması, gerektiğinde değiştirilip geliştirilmesi İsad Mimarlık için tasarım sürecinin önemli bir bileşenidir. Bu süreç ile salt yapı kullanıcıları değil, yapıdan dolaylı olarak etkilenen herkesin düşünülmesi İsad Mimarlık’ın işlerinde kendini belli eder. Dolayısıyla içindekiler için iyi işleyen ve hissettiren yapıların, aynı zamanda ona değen veya sadece görenlere de haz veren binalar olması sağlanır.
    Üretilen tüm projelerde yapıların mevcut çevre koşullarına göre özgünlüğü savunulur. Bu nedenle yer ile olan sıkı ilişki, yerin verilerinin tasarıma yön vermesi ilkesi İsad Mimarlık’ın projelerinde çoklukla izlenebilir. Yapıların formu temel geometrik bileşenlerin ustaca ve titizlikle bir araya getirildiği, malzeme ve mekânların tektonik özgünlüğünü öne çıkartan bir anlayışla üretilmiştir. İlk başta karmaşık görünen ama kullanımı kolay ve içinde iken farklı perspektiflerle zenginleşen mekânlar insan hareketlerini kısıtlamak veya onları dikte etmek yerine kullanım çeşitliliğini teşvik eden bir anlayışla tasarlanmıştır. Mekânların insan ilişkilerine yeni zenginlikler katabileceğine inanan İsad Mimarlık, mekânsal organizasyonun yanı sıra malzemelerin de atmosferin zenginliğe katkıda bulunan önemli duyusal bileşenler olduğunun bilinci ile çalışır.
    Düşünsel boyuta önem vermenin yanı sıra,  yapı bileşenlerinin tüm ayrıntılarıyla detaylandırılması, nitelikli mekânlar peşinde olan İsad Mimarlık’ın temel tasarım üretim prensibidir. Bu nedenle kentsel tasarım ölçeğinden detay ölçeğine kadar imalata dair tüm dokümanlar uzman danışmanlarla birlikte ofisin kendi bünyesinde üretilir. Tasarım sürecinin dinamizmine inanarak, farklı jenerasyonlardan ve farklı alanlardan insanlarla beraber çalışmaya önem verir.
    Türkiye’nin hemen hemen her noktasında yapmış olduğu 200’ü aşkın proje ile (bunların birçoğunun uygulaması tamamlanmıştır.) gelişimde, başarıda, rekabette, kalitede ve hizmette emin adımlarla ilerlemektedir.
    Gelecek mimarisini birlikte kurmak temennisi ile…